Port Iasos Bodrum
37°14'94"N      27°32’14"E
Port Iasos

YAKIN ÇEVREMİZ

Kıyıkışlacık

KIYIKIŞLACIK
Kıyıkışlacık  köyünde Iasos antik kenti  ve antik açık hava tiyatrosu gezilebilinir. Marinaya  çok çok  yakın Sıcaksu koyunda  çamur banyosu yapılabilinir. Yerel balıkçıların yakaladığı  balıkları satın alabilir veya köy içindeki  değişik restoranlarda deneyebilirsiniz. Marina  arka koyunda bulunan Temizliği ile ünlü Zeytinli kuyu plajında denize girilebilinir. Etrafının doğallığı ve gezilecek bir çok ada ve merkezi konumu ile görülmeye değer bir yerdir.

IASOS  Antik Kent Açıkhava Müzesi

Çamur Banyosu  ve Plajı (Papaz Mevkii)

Zeytinlikuyu Plajı

Yakamoz Restaurant

Jasmin Restaurant Pansiyon

Ceyar Restaurant

Can Restaurant

Tepe Restaurant

Jasmin Restaurant

Iasos Pansiyon  ( tel: 252 537 7322 )

Zeytin  Pansiyon   ( tel : 252 537 70 08 )


Güllük

GÜLLÜK
Bargilya kalıntıları ziyaret edilebilinir. Mayıs başında hidrellez şenlikleri , Ağustos ayı sonunda  Hermias balıkçılık ve deniz festivali şenlikleri izlenebilinir. Uluslararası standartlardaki golf sahasında  golf oynanabilinir. Yerel  restoranlarda  yerel  lezzetler tadılabilinir. Hemen yanıbaşı olan Güvercinlik’te Yunus balıkları gösterisi izlenebilinir. Büyük market zincirine dahil marketlerden  alışveriş olanakları Güllük’te bulunmaktadır.
Migros Alışveriş Merkezi
Tansaş Alışveriş Merkezi
Tepe Pansiyon Bar    0252-522-23-37 
Berkhan Restaurant Pizza Pizaa  0(252)522 25 80
Yalı Restaurant Cafebar     0555 5843465
Eski Depo Restaurant   0252 522 20 59
Kırçın Restaurant  0252 522 3243
Karaca Restaurant  0252 522 2227
Anchor Cafe Restaurant
Küçük Ev Restaurant  0252 522 24 59
Med-inn Hotel   0252-522 29 25
Scanway Hotel  
Zenger Hotel   90 252 522 3880


Göltürkbükü

GÖLTÜRKBÜKÜ

Bodrumun gözde mekanlarına sahip Göltürkbükü  sadece  dokuz  deniz mili uzaktadır.   Magazin ve in mekanları ile ünlü pek çok mekana sahiptir.

Maçakızı Restaurant  0 252 377 62 72
Mıam Restaurant     0 252 377 56 12
Casıta Restaurant    0 252 377 58 97
Sheanai Bodrum   0 252 357 76 35
Maçakızı Beach   0 252 377 62 72
Maki Otel Beach  0252 377 61 05

 

 


GÜVERCİNLİK
Yunus balıkları gösteri merkezi.

Bir çok yerel tadların denenebileceği restaurantlar.


KAZIKLI
Giritli  Restaurant    0 532 786 44 23
Meydan Restaurant 0 256 565 00 30


Didim ve Milas’a ulaşımı yakın olan Port Iasos marinadan  Didim, Apollon Tapınağı, Milatos, Labranda gibi tarihi yerler ziyaret edilebilinir.


Oteller

 

GOLDEN SAVOY
Suites and Villas, muhteşem deniz manzaralı tüm. Akılda nihai konfor ile dizayn edilmiştir.

Altın Savoy yaygın olarak tüm bodrum yarımadası’nın en muhteşem koy olarak, Zeytinli kahve mevkii yer almaktadır. Milas-Bodrum Havalimanı kısa bir 25 dakika mesafede, Altın Savoy erişebilir ve kullanışlı lüks bir yer.

Otelden 10 km şehir merkezi, bodrum keşfetmek için zengin tarihi ve kültürel mekanlara, hem de zevk ünlü bir gece hayatına sahiptir.

 

RIXOS PREMIUM BODRUM
Rixos Premium Bodrum Çam kokuları arasındaki Rixos Bodrum, Milas-Bodrum karayolu üzerinde Zeytinlikahve Koyu'nda, Bodrum Yarımadası'nın en nadide bölgesinde konumlanıyor.

 

KERVANSARAY  BODRUM
Ege’nin en özel köşelerinden biri Bodrum'da yer alan tesis, doğa harikası kendine özel koyda doyumsuz manzaralar sunuyor. 60.000 m2 alan üzerine kurulu tesisin toplam 291 odası bulunuyor.

 

Club Blue Dreams
Club Blue Dreams, Bodrum'un en güzel koylarından Zeytinli Kahve'de, denize sıfır bir tatil köyü. Tesis, özgün mimarisi, doğa harikası manzarası, yemyeşil bahçeleri, eşsiz aktiviteleri ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ile misafirlerine düşlerindeki tatili yaşatıyor. Club Blue Dreams hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

 

Delta beach
Delta Beach Resort, tertemiz ve rahat odaları, lezzetli yemekleri, güler yüzlü personeli, muhteşem denizi ile konuklarını Bodrum'a bekliyor

 

Crystal Green Bay Resort & Spa
Crystal Green Bay Ege’nin en özel köşelerinden biri Bodrum'da yer alan tesis, doğa harikası kendine özel koyda doyumsuz manzaralar sunuyor. 60.000 m2 alan üzerine kurulu tesisin toplam 291 odası bulunuyor.

 

SAMARA HOTEL
Odaları ve açık alanları, güneşin tadını doyasıya çıkaracağınız özel plajı, açık-kapalı yüzme havuzları, zengin spor ve animasyon aktiviteleri, yemekleri bambaşka bir keyfe dönüştüren restoranları, sağlık kulübü ve güleryüzlü personeli ile Samara Hotel, benzersiz keyifleri yaratmak için sizleri bekliyor. 70.000 m2 alan üzerine kurulu 272 odalı bir tesistir.

 

Corendon İassos Modern Hotel

Iassos antik koyu, Türkiye'nin eşşiz turizm cenneti Bodrum Yarımadasında bozulmamış bir doğa ortamında adeta "saklı bir cennet" gibidir.


TARİHİ YERLER

 

BARGILYA
Kentin ismine ilk kez M.Ö. V.yüzyılda Attika-Delos Deniz Birliğine ödenen vergi listelerinde rastlanmıştır. Büyük İskender’in Karia’yı ele geçirmesinden sonra kenti üs olarak kullanmıştır. M.Ö. III.yüzyıldan sonra kent büyük gelişim göstermiştir. Bu dönemde kentin Artemis Kindyas tapınağına sahip olduğunu Strabon’dan öğreniyoruz. Hellenistik çağda da isminden söz ettirmiş, Pergamon krallığının donanması da limanından yararlanmıştır. Bargylia, Apameia barışından sonra Rodos’un egemenliğine girmişse de kısa bir süre sonra Roma’dan yana olmuştur. Bu dönemde kent sikke bastırmıştır. Hıristiyanlık devrinde ise bir piskoposluk merkezi konumundadır.

 

LABRANDA
Labranda Karia'lılar için Labranda oldukça önemli bir Kült merkeziydi.En erken buluntular M.Ö.6.yy'a aittir ve o evrede kutsal alan küçük bir tapınağa sahip bir teras ve çınar ağaçlarından oluşan bir koruluğa sahipti. Perslere karşı isyan eden Miletos'lulara katılmış olan Karia'lılar M.Ö.497 yılında burada bir savaşa katılmış ve kötü bir yenilgiye uğramışlardır.
M.Ö.4.yy ortalarında Karia satrapı kral Maussollos (377-352) Labranda'yı bir aile kutsal alanı haline getirmiştir. O ve kardeşi Idrieus (351-344) Zeus Tapınağı, iki büyük Andron (dinsel yemek salonları), Kuzey Stoa, oikoi yapısı, Güney Propylon (geçit yapısı) ve Dorik yapıyı inşa ettirmişlerdir. Kutsal alana Mylasa'dan (Milas) başlayan Kutsal Yol olarak adlandırılan 8 metre genişliğe sahip taş kaplamalı bir yolla ulaşılmaktaydı. Kutsal alanda her yıl 5 gün süren dinsel bayramlar kutlanıyordu, bu bayramlardan birinde 355 yılında Maussollos bir suikast girişiminden kıl payı kurtulmuştur,
Hellenislik devirde (M.Ö.3-1 yüzyıllar) sadece bir çeşme yapısı inşa edilmiş olan kutsal alanda M.S.1-2 yüzyıllarda kuzey stoa yeniden inşa edilmiş ve iki hamam yapısı ile birkaç yapı daha eklenmiştir. Kutsal alanda M.S.4.yy içinde eski tanrıların terk edilmesi sonrasında Doğu Propylon yakınında bir Bizans kilisesi inşa edilmiştir.

 

STRATONIKIA
Kent, MÖ 3. yüzyıl da kurulmuştur. Bu tarihte Suriye kralı I. Selevkos eşi Stratonike'yi oğlu Antiokhos'a vermiş, Antiokhos da önce üvey annesi sonra eşi olan Stratonike adına Stratonikea kentini kurmuştur.

 

DYDIMA
"Didyma" sözcügü "IKIZ KARDES" anlamına gelir. Tanrı Apollon, Tanrıça Artemis'in ikiz kardeşidir. Artemis adına Efes'te, dünyanın yedinci harikası kabul edilen "Artemis Tapınağı" vardır. Milet-Apollon Tapınağı arasında uzanan "KUTSAL YOL" sonunda "Artemis Kutsal Alanı" bulunmaktadır.
Didyma M.Ö. 7. ve 6. yüzyilda Apollon tapınağınin ünü çok yaygındı. Mabed, Antik dünyanın en önemli kehanet merkezlerinden biriydi. M.Ö. 6. yy.'da Milet ve Didim arasinda "KUTSAL YOL" yapılmış, Apollon'un tunç heykeli Mabed'e hediye edilmiştir. Milet sikkelerinde bu heykel yer almaktadir. Apollon tapınağının yapımı M.Ö. 8. yy.'a kadar iner. İyon nizamindaki bu tapınak, 35x85 m. ölçülerinde olup, M.Ö. 494 yılında "LADE DENIZ SAVAŞI"ndan sonra Persler tarafından yağmalanarak, Tanrı Apollon'un "Kanakhos" tarafından tapılan tunç heykeli "Ekbatana"ya (IRAN) götürülmüştür. Tahrip edilen tapınağın yerine, Hellenistik dönemde "Büyük İskender"in katkısıiyla daha büyüğü yapılmaya başlanıldı. Eserin mimarları, "Milet'li Daphnis" ile "Efes'li Paionios"tur. Paionios, Efes'teki Artemis Tapinağı'nın da mimaridir.

 

MILETOS
Milet de kuruluşunda bir liman kenti olmakla beraber, Büyük Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlarla liman dolduğu için bugün denizden içeride bulunur. Kent çok iyi düzenlenmiş ızgara planıyla tanınır. Kentte bulunan yapılar arasında en ilgi çekenler, 15.000 kişilik kapasiteli, onarımı sürmekte olan Roma Çağı yapısı Tiyatro, M.S 1. yüzyılda inşa edilen Roma Hamamları, dini merkez olan Delphinion, Kuzey Agora, M.S 2. Yüzyıla ait İonik Stoa, Capito hamamları, Gymnasium, M.S 2. yüzyılda inşa edilen Bouleterion, 164-196 m. Boyutlarındaki Güney Agora yapısı ve M.S. 2. yüzyılda yapılan Faustina Hamamı'dır.

 

EPHESUS
Ephesus Efes  Anadolu'nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan, önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Klasik Yunan döneminde İyonya'nın on iki şehrinden biriydi. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanır.
Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, antik dünyanın mermerden inşa edilmiş ilk tapınağı olup temelleri MÖ 7. yüzyıla kadar gitmektedir. Tanrıça Artemis'e ithafen Lidya kralı Croesus tarafından yaptırılan yapı, Yunan mimar Chersiphron tarafından tasarlanmış ve dönemin en büyük heykeltıraşları Pheidias, Polycleitus, Kresilas ve Phradmon tarafından yapılmış olan bronz heykellerle süslenmişti.

 

BAFA ( HERAKLIA )
Çamiçi olarak da bilinen Bafa Gölü, Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğusunda yer alan, en derin bölümü 21 metre olan sığ bir göldür. Aydın ve Muğla il topraklarında yer alır. Eski zamanlarda Ege Denizi'nin bir parçası olan göl Büyük Menderes'in taşıdığı alüvyonlar ile birlikte, kıyıdan kilometrelerce içerde kalmıştır. Ülkemizin önemli kuş cennetlerinden biridir. Göl kıyısında, Herakliea antik kentinin kalıntılarına, manastırlara ve tarihî mağaralara rastlamak mümkündür.

 

UYKU VADİSİ
Doğal park olan uyku vadisinde pek çok trekking rotası ve kaya tırmanış olanakları gibi doğa sporcuları için alternatifler var.